Energoefektivitāte

Dalies ar pieredzi #energovienoti, vairojot Latvijas energoneatkarību

Ziņas

Lai mazinātu Latvijas atkarību no importētiem energoresursiem, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūts kopā ar Rīgas enerģētikas aģentūru, Rīgas domes (RD) Mājokļu un vides komiteju un AS «Rīgas Siltums» aicina ikkatru iedzīvotāju pārskatīt savus paradumus un mazināt energopatēriņu.

«Jau šīs apkures sezonas sākumā Latvijā piedzīvojām rekordaugstas energoresursu cenas, kas gan daudzām mājsaimniecībām, gan uzņēmumiem bija negaidīts šoks, un nācās meklēt veidus, kā cenu spiedienu mazināt. Nepieņemamais Krievijas iebrukums Ukrainā ir radījis nebijušu satricinājumu energoresursu tirgū. Ekonomisku, ģeopolitisku un klimata apsvērumu dēļ šis ir pēdējais brīdis Latvijai meklēt alternatīvas fosilajiem resursiem un samazināt savu energoatkarību no Krievijas,» uzsver RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta (VASSI) direktore profesore Dagnija Blumberga.

Pastāv īstermiņa un ilgtermiņa risinājumi, kā to panākt. Īstermiņā savu artavu var dot katrs iedzīvotājs, pārskatot savus paradumus, analizējot līdzšinējo energoresursu patēriņu un samazinot to. RTU sociālajos medijos (https://www.facebook.com/RTUVASSI) turpmāk dalīsies ar padomiem, skaidrojumiem un zinātniski pamatotiem ieteikumiem, kā veiksmīgāk sasniegt energoneatkarību un kādēļ tas ir nepieciešams. Aicinām arī iedzīvotājus dalīties ar savu pieredzi, kā samazināt mājsaimniecības tēriņus par resursiem, sociālajos medijos izmantojot tēmturi #energovienoti.

Savukārt ilgtermiņa pārmaiņu sasniegšanai nepieciešams būtiski vairot energoefektivitāti, īpaši rūpniecības un ēku sektorā, kur ir ļoti augsts energopatēriņš, kas ierobežo Latvijas uzņēmumu konkurētspēju globālajā tirgū un kavē klimata mērķu sasniegšanu. Tāpat nepieciešams ieviest visaptverošu energopārvaldību un aktīvi izmantot atjaunojamos energoresursus, piemēram, saules un vēja enerģiju ne tikai individuālajā, bet arī centralizētajā siltumapgādē, rosina D. Blumberga.

«Svarīgi, ka enerģijas patēriņu nevarēsim samazināt, strādājot katrs atsevišķi. Mums vajadzēs gan aktīvu pašvaldību darbu, padarot pārmaiņas iespējamas, gan iedzīvotāju gatavību tās ieviest. Tāpēc mēs ar prieku atsaucāmies šai iniciatīvai un izplatīsim iedzīvotājiem aicinājumus un informāciju. Ir ļoti svarīgi, ka trauksmainā laikā, kad esam spiesti noskatīties uz Krievijas spēku veikto vardarbību Ukrainā, tiek piedāvāts veids, kā palīdzēt. Enerģijas patēriņa un līdz ar to enerģijas importa samazināšana ir šāds veids,» uzskata RD Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Edmunds Cepurītis.

AS «Rīgas Siltums» valdes loceklis Raivis Elliņš norāda: «Šobrīd siltumapgādes uzņēmumā 50% siltuma ražojam, izmantojot šķeldu. Dramatiskie notikumi Ukrainā  ir paātrinājuši uzsākto zaļo kursu. Jau šogad uzsāksim piecu jaunu biokurināmā siltumavotu būvniecību, no kuriem trīs plānojam pabeigt jau šogad,  tā veicinot energoneatkarību. Tāpat mums jāpatur prātā, ka viszaļākā, lētākā un neatkarīgākā enerģija ir tā, ko neesam patērējuši, tāpēc aicinām rīdziniekus taupīt siltumu ikdienā. Vērtējot ilgtermiņa aktivitātes, iesakām ieviest individuālo siltuma sadalījuma uzskaiti, izvietojot uz radiatoriem alokatorus. Tas motivēs aktīvi regulēt temperatūru dzīvoklī ar termoregulatoru palīdzību un maksāt par to siltumu, ko katrs pats patērējam. Šādi var ietaupīt siltumu un rēķinus pat par 50%.»